Jsou letní prázdniny

Celkem:

Nebezpečná aplikace TIK TOK

Vloženo: 5.2.2019 | Autor: Putiskova | Zobrazeno: 773x

V minulých letech byly poměrně pravidelně zachyceny případy kyberšikany, které se odehrály v prostředí online služby Musical.ly. Služba Musical.ly byla primárně zaměřena na sdílení krátkých několikavteřinových videí, zaměřených většinou na hudební produkci či reprodukci. Každý uživatel Musical.ly pak mohl sdílet s ostatními třeba svá domácí videa a amatérské hudební videoklipy doplněné o různé filtry a efekty. Původní síť Musical.ly byla před více než rokem nahrazena novou službou/aplikací/sítí s názvem Tik Tok.

Jedním z problémů, který postihuje Tik Tok, patří úniky videí velmi malých dětí (do 11 let věku), která obsahují sexuálně explicitní obsah. Tik Tok totiž cílí především na taneční/hudební videa. Na záznamu se pak často objeví i obnažené části těla dítěte. A právě tato videa mají velmi vysokou návštěvnost a jsou cíleně vyhledávána, sdílena a rozšiřována. Děti se pak stávají vyhledávaným cílem a jsou prostřednictvím Tik Toku oslovovány dospělými uživateli. Následují žádosti o zaslání dalších sexuálně explicitních fotografií apod. Ačkoli má Tik Tok nastaven věkový limit 16 let, je stejně jako ostatní služby podobného typu využíván podstatně mladšími uživateli.

Doporučení pro rodiče

Stejně jako u dalších aplikací a sociálních sítí tohoto typu platí následující doporučení:

Zajistit základní bezpečnostní parametry uživatelského profilu - tj. nastavit uživatelský profil dítěte na “soukromý”, nikoli “veřejný”. Tím pádem nebude produkce dítěte automaticky veřejná.

Vypnout lokalizační služby v aplikaci Tik Tok / Musical.ly. Tj. nepůjde sledovat, kde se dítě nachází, odkud se připojuje.

Pokud je to možné, zajistit si jako rodič přístup do profilu dítěte a monitorovat, jaké aktivity na profilu provádí. Zaměřit se na přístup ke vhodnému a nevhodnému obsahu.

Sami si nainstalovat aplikaci Tik Tok a upozornit dítě na to, že budete jeho činnost - stejně jako ostatní uživatelé - sledovat.

Otevřeně s dítětem komunikovat o tom, co na internetu dělá, a nastavit jasná pravidla pro využívání technologií - včetně limitování času apod.

Mgr. Lucie Putišková