Informace pro rodiče - "vapování"

Vloženo: 15.9.2023 | Autor: Putiskova | Zobrazeno: 152x

V posledních dnech jsme zjistili, že mezi žáky se ve velké míře objevilo „vapování“ – což je využívání elektronických cigaret, a to již u žáků od 4. ročníků. Níže Vám podáváme pár informací o dané problematice a žádáme  Vás o spolupráci v této situaci. Pohovořte si se svými dětmi na toto téma, prosím.

• E-cigarety jako technologická novinka přirozeně děti přitahují.
  • Atraktivní jsou pro ně především vapovací triky, příchutě e-liquidů, možnosti vlastního nastavování zařízení a sdílení tématu přes sociální sítě.
  • Většina dětí nevnímá e-cigarety jako kouření, ale jako určitou formu záliby a statusový symbol.
  • Mnoho dětí e-cigaretu pouze vyzkouší (projde experimentem) a dále již neužívá. Dospívání je charakteristické objevováním nových věcí. Silný vliv na chování dítěte mají také vrstevníci.
  • E-cigarety nesmí být v ČR prodávány osobám mladším 18 let (včetně veškerých jejich komponent a e-liquidů).
  • Sami rodiče by měli být o e-cigaretách dostatečně informování. Vyhledejte si relevantní informace na internetu.
  • Rodiče by měli se svými dětmi o e-cigaretách otevřeně mluvit (zda je e-cigarety lákají, co se jim na vapování líbí, co ví o účincích a škodlivosti e-cigaret, zda užívají e-cigarety jejich kamarádi atd.)
  • Rozhovor s dítětem o e-cigaretách by měl být přirozený, chápavý, založený na důvěře. Dítě nekritizujte a nepoučujte.
  • Mnoho dětí si neuvědomuje potenciální rizika e-cigaret. Srozumitelnou formou je informujte o možných rizicích (např. rozvoj závislosti, obsah vybraných toxických látek, prodej od 18 let apod.).
  • S možnými dotazy děti můžete odkazovat na web nekuratka.cz

Mgr. Lucie Putišková – metodik prevence