Kotva
Kalendář akcí
9. školní týden
Online škola

Přihlášení do školního systému zde

Rozvrhy
Mapa webu

Škola pro udržitelný život

Vloženo: 13.8.2015 | Autor: Neznámý | Zobrazeno: 994x

Slavnostní otevření Přírody všemi smysly

V pondělí 10.června zakončila naše škola slavnostním otevřením projekt Příroda všemi smysly, který byl realizován  v rámci dotačního programu Škola pro udržitelný život, vyhlašovaným Nadací Partnerství.  V rámci tohoto projektu byl na školní zahradě  vybudován již na podzim pocitový chodníček, v jarních měsících jsme potom  budovali skalku a bylinkovou zahrádku. Přestože nás letošní počasí potrápilo, nakonec se obě stanoviště podařilo dokončit a teď se již těšíme na praktickou práci mimo učebnu.

 

V úterý 20.4. proběhlo slavnostní otevření minienergetického a meteorologického centra za přítomnosti zástupců sponzorů, města Duchcova, místních školských zařízení a tisku. Akce proběhla při příležitosti oslav dne Země, v rámci kterého žáci pracovali v ekologicky zaměřených dílnách. Jako doprovodný program se představil školní pěvecký sbor Vrabčáci a proběhla také vernisáž výstavy k projektu recyklohraní. Všichni návštěvníci si mohli prohlédnout stanoviště, která v centru vznikla - fotovolteická články a jimi poháněná zařízení, meteorologickou stanici a solární panel ohřívající vodu do bazénu školní družiny. Vzniklé centrum bude dále rozšiřováno plánovanou ekostezkou, jejíž výstavba by měla být zahájena již v letošním školním roce.

 

V červnu 2009 se naše škola zapojila do programu Škola pro udržitelný život a získala v rámci něj dotaci 53 810,-Kč na vytvoření Minienergetického a meteorologického centra které by mělo do května 2010 vzniknout v prostorách rekonstruovaného školního hřiště. Cílem projektu je vytvoření centra, které by mělo sloužit žákům školy, ale také veřejnosti a žákům ostatních školských zařízení jako prostředek výuky a podnět k zamyšlení nad možností využití ekologických zdrojů energie. V centru by se návštěvníci měli seznámit s výrobou elektrické energie pomocí solárního panelu a jejího následného využití pro pohon mechanických zařízení a ohřev vody. Zároveň by si blíže prohlédli činnost meteorologických přístrojů a pokusili se zamyslet, zda by hodnoty jimi naměřené mohly nějak ovlivnit energetický chod jejich života či domácnosti (např. teplota a tlak vzduchu, rychlost větru a jejich vliv na intenzitu topení). Všechny naměřené hodnoty bychom rádi zprostředkovali veřejnosti pomocí informační tabule. Více informací o programu Škola pro udržitelný život naleznete na www.skolaprozivot.cz. O realizaci projektu budeme na našich webových stránkách průběžně informovat a také přikládat fotografickou dokumentaci. První fotografie zobrazují místo kde centrum vznikne před začátkem realizace projektu.